„Jarní rovnodennost na Hrádku,“ tak se jmenovala akce, při které byla slavnostně otevřena revitalizovaná archeologická lokalita Hrádek. Slavnost se konala v neděli 20. března odpoledne. Akci zorganizovalo Městské muzeum a knihovna Čáslav, Město Čáslav a Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“. Slavnost zahájil za Včelu magistr Jiří Žaloudek, oblečen byl v dobových šatech. Poté za město Čáslav promluvil doktor Vlastislav Málek, místostarosta města.
Jako třetí si vzal slovo doktor Filip Velímský z Archeologického ústavu Akademie věd Praha. Právě on totiž připravil projekt stálé venkovní informačně-edukativní expozice, sestávající z šesti panelů přibližujících dějiny této lokality. Informační tabule jsou interaktivní, na každé se mohou děti, ale i dospělí formou hry seznámit s historickými fakty daného místa. Umělecká a především vzdělávací hodnota panelů je na vysoké úrovni, je to cesta neformálního vzdělávání do budoucna.
Dále vystoupila hudební skupina dobové hudby Krless, šermířské skupiny Thorwald sons, Mor z Hor Kutných a Železní páni. Pro všechny účastníky bylo připraveno občerstvení a dobové soutěže pro děti. Na závěr se představili šermíři v boji o Langobardský prsten.
Čáslavský Hrádek v lesoparku Vodranty je místo s nejstarším osídlením města. Zde se nacházelo nejstarší opevněné místo na území dnešní Čáslavi. Bylo to původně hradiště, to bylo přestavěno na správní hrad, který však později zanikl. V posledních desetiletích ale zarostlo náletovými dřevinami. Tyto dřeviny se díky podpoře čáslavské radnice, dětí z místní základní školy, čáslavských judistů a především „Včely Čáslavské“ podařilo z velké části odstranit a místo opět zpřístupnit veřejnosti.
Poděkování za zorganizování slavnostního otevření, potažmo za revitalizaci čáslavského Hrádku patří všem, kteří se těchto akcí zúčastnili. A co popřát Hrádku? Aby započatá revitalizace byla dotažena do zdárného konce a aby se podařilo lokalitu v dobrém stavu udržet i v budoucnosti.
Vladimír Havlíček