„Sedlec s podtitulem příběh podivuhodného místa Kutné Hory“ byl název přednášky Aleše Pospíšila, kterou zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“. Akce se konala 14. března 2017 ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova, ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav. Přednáška byla spojena s prezentací stejnojmenné publikace.
PhDr. Aleš Pospíšil je kutnohorský památkář, historik umění a vysokoškolský pedagog. Je pracovníkem památkové péče Národního památkového ústavu a působí také jako regionální publicista. Narodil se 25. listopadu 1974 v Kutné Hoře, kde žije doposud. Vystudoval obor dějiny umění na Filozofické fakultě UK v Praze. Hlavní oblasti jeho vědeckého zájmu jsou vrcholně a pozdně gotická sakrální a profánní architektura, urbanismus středověkých měst, historické materiály a stavebně-historický průzkum, teorie a dějiny památkové péče a praktická památková péče.
Na knize, kterou představil početným čáslavským posluchačům, se dále podíleli památkář Ing. Jan Žižka, archeolog dr. Filip Velímský, statik Ing. Vít Mlázovský a mnoho dalších. Kniha byla koncipována jinak, než dosavadní publikace, které končily zrušením kláštera. Nejen, že popisuje historii kláštera až do současnosti, ale zaobírá se dějinami celého Sedlce. „Základem knihy je expozice Proměny kláštera v Sedlci. Ta využívá počítačových vizualizací a rekonstrukcí architektury“, uvedl Aleš Pospíšil. „A rozhodně sedlckou expozici navštivte“, dodal.
Vladimír Havlíček