Čáslav – „Lola Skrbková – život s divadlem“ byl název přednášky Andrey Jochmanové z Moravského zemského muzea při příležitosti 120. výročí narození čáslavské herečky, režisérky a pedagožky Loly Skrbkové. Akci, která je součástí oslav znovuotevření Dusíkova divadla, zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“ s podporou města Čáslav.
Když se řekne Lola Skrbková, kromě znalců teatrologie její jméno nikomu nic neřekne. A přesto ji všichni známe! Doslova nadčasová a nesmrtelná je její role žebračky Maryny v kultovním filmu Kladivo na čarodějnice. Ještě známější je jako profesorka biologie ve veselohře Škola základ života. Tyto malé, ale zapamatovatelné roličky jsou pouze „vrcholkem ledovce“ její celoživotní tvorby. Daleko větší stopu zanechala v divadelnictví, především v divadle Osvobozeném. Mnoho let po válce vyšla najevo její odvaha, kdy za Protektorátu ukrývala spolu s manželem odbojáře, za což jim hrozil trest smrti.
Aloisie Skrbková se narodila 16. února 1902 v Čáslavi jako druhá dcera Aloise Skrbka a Alžběty, rozené Kvačkové. Rohový dům s číslem popisným 204 se nachází proti evangelickému kostelu. Vystudovala obchodní školu a pak nastoupila na Státní konzervatoř v Praze, poté se věnovala hlavně divadelní avantgardě. Začínala jako elévka v Národním divadle. Poté byla členkou Osvobozeného divadla, odkud odešla s E. F. Burianem do divadélka Dada a poté do Moderního studia. Působila v Burianově voicebandu a pomáhala mu založit divadlo D 34, kde působila jako herečka i jako režisérka. Po válce hrála a režírovala ve Zlíně, Ostravě, Benešově a Jihlavě. Učila na Pražské konzervatoři a na brněnské JAMU. Jako herečka často hrála starší ženy psychologicky složitých charakterů. Zemřela 28. září 1978 v Brně ve věku sedmdesáti šesti let.
Divadelní historička a kurátorka Mgr. Andrea Jochmanová, Ph.D. z Moravského zemského muzea se zabývá dějinami českého divadla, otázkami vztahu divadla a folklóru, divadla a genderu, studiem kulturní antropologie a teorie her a herních principů. České divadelní moderně a avantgardě se začala systematicky věnovat již v průběhu studia divadelní vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působí také jako vědecká pracovnice, pedagožka, redaktorka, editorka, překládá divadelní hry, publikuje. Užívá také variantu jména Andy Jochman.
Přednáška doktorky Jochmanové byla zajímavá, příběh čáslavské rodačky Loly Skrbkové není široké veřejnosti příliš známý. Objevily se návrhy na umístění pamětní desky na jejím rodném domě. Na čáslavském náměstí Jana Žižky z Trocnova byl umístěn panel o životě a díle čáslavské herečky. Jeden ze spokojených posluchačů přednášku okomentoval: „Byla to perfektní přednáška o perfektní herečce!“
Videa:
https://www.youtube.com/watch?v=Y17c3ctHT9s
https://www.youtube.com/watch?v=XKVr7FssPbw
Text, foto a videa Vladimír Havlíček