Archiv pro měsíc: Červen 2019

Hezké léto a na shledanou v září!

Přes prázdniny i Včela odpočívá. Hned po nich však čeká členy a příznivce našeho spolku bohatý program. 17. září se můžete těšit na vzpomínkové setkání s dlouholetým starostou spolku Petrem Charvátem při příležitosti jeho 70. narozenin, 15. října na přednášku člena našeho spolku Pavla Dočekala o čáslavském evangelickém kostele, od jehož vybudování letos uplyne 150 let. Stejné výročí oslavilo letos i Dusíkovo divadlo. Jeho dějinami nás 19. listopadu provede Lada Bartošová. V závěru roku se opět setkáme  v kostelíku svatého Bonifáce v Lochách. Na adventním koncertu 14. prosince vystoupí pánové Václ a Štorek z Kutné Hory (Bylan).

3 Filip Velímský

O cestě Klimenta Čermáka na Balkán přednášel Filip Velímský

Čáslav – „Robin jede k moři“ byl název přednášky, zorganizované Muzejním a vlastivědným spolkem „Včela Čáslavská“ nejen pro členy spolku, ale pro širokou veřejnost na Nové scéně Dusíkova divadla. Pod romantickým názvem se skrývala cesta na Balkán čáslavského rodáka, patriota, archeologa, numizmatika, pedagoga a muzeologa Klimenta Čermáka.

 A kdo mohl nejlépe popsat Čermákovy cesty na Balkán z let 1894, 1896 a 1900? Také starosta „Včely Čáslavské“, ale ten současný. Doktor Filip Velímský! Však také Filip Velímský neskrýval obdiv: „Je úžasný zážitek vidět v chorvatských pramenech práci Klimenta Čermáka. A číst, že rodák z Čáslavi měl obrovský vliv na založení a rozvoj archeologie nejen v Chorvatsku, ale také ve Slovinsku, Černé Hoře či Srbsku!“ A dále dodal: „Čermák sdílel výzkumy nejen s badateli z těchto lokalit, ale také z oblastí, kde se mluvilo německy či italsky. Dodnes je v těchto jazycích perfektně popsaný například čáslavský Hrádek.“

Kliment Čermák se narodil v Čáslavi 1. dubna 1852. Jeho otec byl ředitelem Záložny Čáslavské, finančního ústavu, který roku 1884 nechal postavit budovu městského muzea v Husově ulici. Po absolvování čáslavské nižší reálky vystudoval c. k. ústav pro vzdělávání učitelů v Praze. Vedle pedagogické činnosti se celý život  věnoval archeologii. Pod hlavičkou Včely Čáslavské prováděl první výzkumy v regionu. K jeho nejvýznamnějším zásluhám patří výzkum čáslavského Hrádku a lokality u Drobovic. Prováděl také výzkum při rekonstrukci kostela sv. Petra a Pavla.

Odkaz Klimenta Čermáka připomíná pamětní deska na jeho rodném domě čp. 124 na dnešní pěší zóně, která byla odhalena v roce 1930. V předloňském roce byl v parku u Podměstského rybníku nainstalován informační panel, připomínající život a dílo Klimenta Čermáka. Autory jsou čáslavský mozaikář František Tesař a fotograf Miroslav Lepeška. K 100. výročí úmrtí Klimenta Čermáka se v Čáslavi konala výstava ve výstavní síni na Žižkově náměstí.

Kliment Čermák je nestor muzejnictví. Poznatky vědy propagoval také v povídkách, kterými působil zejména na mládež. Je neuvěřitelné, že člověk, který zemřel před více než sto lety, má vliv na veřejnost dodnes. A nejen na českou. Posluchače o tom ve „vypilované“ přednášce přesvědčil Čermákův pokračovatel Filip Velímský. Čermák by měl ze svých „Včelek“ radost!

Vladimír Havlíček

7 5 DSCN2725 12 11 10 Kliment Čermák

1 Kliment Čermák

Pozvánka na červnovou přednášku

V úterý 18. června v 17 hodin vystoupí na Nové scéně Dusíkova divadla dr. Filip Velímský          s přednáškou o cestách Klimenta Čermáka na Balkán. Všichni jsou srdečně zváni!

Obrázek1