Archiv pro měsíc: Duben 2018

Pozvánka - gen. Moravec

Bude pokřtěna kniha o čáslavském rodákovi Františku Moravcovi

Čáslav/Přerov – Kniha o čáslavském rodákovi Františku Moravcovi, autorovi plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bude slavnostně pokřtěna 28. dubna na zámku v Přerově.

Autorem je Jaroslav Skopal, „fanda“ do historie, renesanční člověk a také aktivní činovník Sokola. Kniha bude obsahovat nejen dosud nezveřejněné informace, které autorovi poskytla Moravcova rodina, ale také velké množství fotografií a vzpomínky generálova synovce Václava Moravce mladšího, který žije v Chotusicích u Čáslavi. Role kmotrů se zhostí generálova vnučka Anita Moravec Gard, která žije ve Spojených státech, dále praneteř Marta Šenkapounová z Chotusic u Čáslavi a primátor města Přerova Vladimír Puchalský.

Na křest jsou zváni nejen Čáslaváci a Čáslavačky, ale všichni milovníci historie. A jestli nemáte čas nebo je Přerov příliš vzdálený? Nevadí, my vám přineseme reportáž, čáslavský hrdina, generál Moravec, si to zaslouží!

Vladimír Havlíček

Generál František Moravec na dobovém snímku s kolegy. 1922, park v Plzni, Vlasta a František Moravcovi s dcerou Tatianou F. Moravec s E. Benešem 1936 výlet na Šumavu, zleva František Moravec, Tatiana, medvěd, manžel babiččiny sestry pan Formánek, Hana, Libuše Formánková a její dva synové Pavel a Vilém Generál František Moravec se svými spolupracovníky ve Velké Británii. František Moravec, mjr. Harold Gibson, Alois Čáslavka, Benešův tajemník Prokop Drtina, Edvard Beneš, Sergej Ingr a Jaromír Smutný František Moravec se svými spolupracovníky ve Velké Británii, zleva Václav Sláma, Vladimír Cigna, Josef Bartík, František Moravec a Emil Strankmüller.Generál František Moravec v době před II. světovou válkou.

11

Petr Čornej přednášel v Čáslavi o pražské univerzitě

Čáslav – „Život na pražské předhusitské univerzitě“ bylo tématem přednášky profesora Petra Čorneje. Přednášku zorganizoval na Nové scéně čáslavského Dusíkova divadla Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“, ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav.

Pražskou univerzitu založil český a římský král Karel IV. listinou ze 7. dubna 1348 jako první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže. Univerzita Karlova tak náleží k starým evropským univerzitám. Původně byla rozdělena na část českou a německou. Na německé působil např. profesor Albert Einstein, na české např. profesor Tomáš G. Masaryk.

Starosta spolku doktor Filip Velímský přivítal profesora Čorneje jako „starého“ známého, vždyť přednášel v Čáslavi již podesáté! Vystoupení bylo věnováno letošnímu kulatému výročí založení pražské univerzity, později pojmenované jako Karlova. Profesor popsal situaci nejen při založení prvního vysokého učení v českých zemích před 670 lety, ale také každodenní život studentů a učitelů, dále přiblížil způsob středověké výuky a poodhalil život na tehdejších kolejích. V neposlední řadě představil zapomenuté, leč evropsky významné učence, kteří vyučovali na pražské univerzitě.

Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., se narodil roku 1951 v Praze. Po maturitě na Střední vzdělávací škole absolvoval historii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval jako odborný asistent, vědecký pracovník a později jako zástupce ředitele v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV. V roce 1991 zahájil pedagogickou dráhu. Je autorem a spoluautorem řady vědeckých monografií, popularizačních prací i učebních textů. Předmětem jeho odborného zájmu jsou dějiny a historiografie pozdního středověku.

A nebyl by to Petr Čornej, kdyby nepoukázal alespoň na jednu záhadu. Již přes sedmdesát let totiž probíhá pátrání po ztracených insigniích Karlovy univerzity. Univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie zmizely na konci druhé světové války. Kam se poděly sedm set let staré symboly, patřící k imatrikulacím a promocím? Poslední stopa je zaznamenána ve vlaku, který byl bombardován americkým letectvem v Plzni. Objeví se někdy někde na aukci? Nebo jsou nenávratně zničeny?

Petr Čornej si získal přízeň odbornými znalostmi a poutavým a neformálním přednesem. A dobrá zpráva pro čáslavské publikum: „Profesor slíbil další přednášku v Čáslavi!“

Vladimír Havlíček

1 5 DSCN3765 8

Život na pražské předhusitské univerzitě. Již zítra!

V úterý 17. dubna 2018 pořádá náš spolek další přednášku z letošního cyklu. Pozvání  přijal náš dlouholetý příznivce profesor Petr Čornej. Vystoupení bude věnováno letošnímu kulatému výročí založení pražské univerzity. Akce se koná na Nové scéně Dusíkova divadla.                  Začíná jako obvykle  v 17  hodin.