Archiv pro měsíc: Duben 2017

Trasa Razítkové hry Mikroregionu Čáslavsko letos povede přes Lochy!

V pondělí 1. května 2017 začíná Razítková hra Mikroregionu Čáslavsko. Trasa dlouhá cca 20 km vede z Čáslavi do podhůří Železných hor. Letos si pro razítko do hrací karty, kterou vydává infocentrum v Čáslavi, můžete přijet i do Lochů ke kostelíku svatého Bonifáce. Navštívíte-li alespoň pět ze sedmi zastávek, získáte odměnu, která je k vyzvednutí v čáslavském infocentru.

Hra potrvá do 31.10. 2017.

Na Bonifáce za Bonifácem

Když se řekne Bonifác, většině lidí se asi vybaví posledního  z ledových mužů , kterého si připomínáme 14. května. Méně lidí už ví, že tento svatý je patronem starobylého kostelíka v Lochách u Čáslavi. Ten bude hlavním cílem cyklovyjížďky, kterou pořádá Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“. Start bude v neděli 14. května 2017 ve 13 hodin v Nazaretu před Domovem důchodců.  Součástí akce bude odhalení informačního panelu v obci, na kterém se návštěvníci dočtou nejen o historii Lochů a kostelíka, ale hlavně se dozvědí, jak se k němu dostat. Najdou zde i kontakty na místní, kteří jim mohou kostelík otevřít. V neděli 14. 5. odpoledne však bude  mimořádně otevřen pro všechny účastníky cyklovyjížďky. Pro děti budou v Lochách připraveny soutěže o drobné ceny. Všichni obdrží pamětní list a mohou se vydat z Lochů na nenáročnou cca 20 kilometrovou vyjížďku po okolí Čáslavi, jejíž plánek spolu s informacemi o zajímavých historických místech dostanou na startu.

Za bezpečnost dětí a vybavení odpovídají dospělí.

Účastnický  poplatek: děti zdarma, dospělí 50 Kč.

Všichni jsou srdečně zváni!výlet plakát_05042017_menší

5

Doktor Karel Sklenář přednášel v Čáslavi o Klimentu Čermákovi

Doktor Karel Sklenář z Národního muzea v Praze přednášel v čáslavské výstavní síni na pozvání Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“. Přednášku věnoval Klimentu Čermákovi, od jehož úmrtí uplynulo 100 roků.

Od rána probíhal také celodenní seminář s názvem „Učitelé a jejich podíl na kulturním životě regionu“, což byla další akce čáslavského muzea k výročí čáslavského rodáka, patriota, archeologa, numizmatika, pedagoga a muzeologa Klimenta Čermáka. Bylo předneseno devět příspěvků, včetně příspěvku Karla Sklenáře.

Odpolední přednášku doktora Sklenáře uvedla jednatelka „Včely Čáslavské“, doktorka Drahomíra Nováková slovy: „Vítám pana doktora Sklenáře a vážím si toho, že si připravil dvě různé přednášky o Klimentu Čermákovi, které přednáší v jednom dni.“

A proč měla přednáška název „Neuveřejněná zpráva Klimenta Čermáka?“ Na to Karel Sklenář odpověděl: „V roce 2015 byla nalezena Čermákova zpráva o vykopávkách na čáslavském Hrádku z roku 1886. A také mapy tohoto území. Na jedné z cenných map je zakreslena poprvé v české archeologii stratigrafie, tedy průřez geologickými vrstvami. Na další je nakreslena dokonce dosud neobjevená chodba.“ A právě Čermákovu výzkumu Hrádku byla věnovaná přednáška, včetně promítnutí nalezené zprávy a vzácných map. „Je vidět, že i u takto staré historie lze udělat nové objevy,“ uzavřel přednášku doktor Sklenář.

PhDr. Karel Sklenář, DrSc. je významný badatel v oboru archeologie. Popularizoval ji v mnoha publikacích, vydal řadu odborných studií i populárně vědeckých knížek. Vystudoval archeologii na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze, pracoval jako ředitel Historického muzea.

Přednáška byla poutavá, ukázala čáslavský Hrádek z jiného pohledu, který vychází z nově objevených materiálů. Však také posluchači odměnili doktora Sklenáře „pořádným“ potleskem.

 Vladimír Havlíček

 35 34  31  29 28 27 21 20 15 10