Hrozí nám kolaps civilizace? Jsou kolapsy dávných civilizací jen zapomenutou stránkou v knize historie? O těchto tématech mluvil profesor Miroslav Bárta na přednášce v Čáslavi, kterou zorganizoval muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“.
Profesor Bárta, náš přední egyptolog, přináší zajímavé pohledy na tento fenomén. Nejnovější výzkumy celé řady vědních oborů totiž ukazují, že faktory, které vedly k pádu starověkých říší, se cyklicky opakují. Naše současná západní civilizace se těmto vlivům těžce brání. Čeká nás tedy podobný osud, o němž jsme se zatím jen učili v hodinách dějepisu? Egyptolog Miroslav Bárta vidí mezi pády minulých civilizací a prohlubující se krizí západního světa mnohé paralely. Díky pyramidám starověký Egypt vzkvétal, po několika stoletích se ale jejich pozitivní efekt vyčerpal. Měli bychom o tomto nebezpečí přemýšlet, svým chováním a jednáním se mu snažit zabránit, ale uvědomit si zároveň na základě historických zkušeností, že sám kolaps totiž neznamená konec. Kolapsy se v historii opakovaly a opakovat budou, je to jen jakýsi restart společnosti, která dojde na kraj propasti a již není schopna se sama reformovat. Posledním příkladem je rozpad režimů ve střední a východní Evropě před pětadvaceti lety.
Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. je významný egyptolog a archeolog, působí jako profesor egyptologie v Českém egyptologickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který v současné době vede. Je také vedoucím archeologických výzkumů v Abúsíru a v Súdánu. Kromě archeologické činnosti v Egyptě vedl první detailní satelitní mapování pyramidových polí. Dále působil jako profesor egyptologie na University of Pennsylvania v USA. Mezi hlavní oblasti jeho vědeckého zájmu patří archeologie a historie 3. a 2. tisíciletí před Kristem. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a přírodního prostředí ve starověku, a také vývojem a kolapsem komplexních společností. Koordinuje výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého zákona. Miroslav Bárta je nositelem několika prestižních vědeckých ocenění doma i v zahraničí.
Podle archeologa Bárty jsme dnes na počátku kolapsu, na Předním východě už v podstatě začal. Ve starém Egyptě, tak jako v ostatních říších, byl kolaps způsoben vnitřními faktory. Byl to nárůst byrokracie, která neúměrně zatížila zemi, lidé se do vrcholných státních struktur dostávali na základě příslušnosti k zájmové skupině, byla obrovská výše mandatorních výdajů, země byla zadlužená. A k těmto vnitřním faktorům se přidal faktor vnější, což bylo sucho a Egypt se zhroutil jako domeček z karet. A podobné to bylo u dalších civilizací. Další příčinu úpadku vidí profesor Bárta v tom, že Evropě zůstalo velice málo hrdosti a zapomínáme na naše tradice a kořeny. Nazývá to ztrátou identity. Odstrašujícím případem je skutečnost, kdy britský premiér prohlásil Velkou Británii za tradiční křesťanskou zemi, následující den musel toto tvrzení odvolat. Dalším důkazem jsou situace, kdy v Belgii pod tlakem menšiny odstraňují vánoční stromečky, v Itálii na některých školách zakazují jesličky a v Británii zakazují pohádky s prasátkem Pigi, protože jesličky a „nečisté“ prasátko uráží některé menšiny, které se neumějí a ani nechtějí asimilovat. Tyto excesy působí úsměvně, ale kde se to zastaví?
Je tedy kolaps naší společnosti nevyhnutelný? Profesor Bárta odpovídá: „Není, je však nutné udělat to, co neustále odkládáme – postavit se tváří v tvář skutečnosti“.
Vladimír Havlíček